CEMRE TEKSTİL © 2017

YÜN

Cemre Tekstil 2004 yılından beri yün halı ipliği üretmektedir. Türkiye’nin Yeni Zelanda’dan yaptığı yün ithalatında büyük bir payı vardır.

 

 

Neden Yün İplik ve Yün Halı ?

 

- Estetik görünümünü yıllar geçse de korur : Yün halı tüm diğer halılardan çok daha uzun süre orijinal görünümünü korur. Hacim ve esnekliği sayesinde yüksek basınç ve yoğun yaya trafiğine uzun yıllar direnir. Bazı sentetik elyaf halılar gibi keçeleşmez.

 

- Yün doğal yapısı gereği lekelere dirençlidir : Çünkü her bir elyaf, tampon görevi görerek suyun yün elyafın yüzeyine nüfuz etmesini önleyen ince bir zarla kaplıdır. Bu aynı zamanda yün halıların orijinal görünümlerini uzun yıllar korumalarının bir diğer nedenidir.

 

- Toz ve kirlere karşı dirençlidir : Yün ipliğine mikroskop altında bakarsanız, yüzeyinin adeta bir çatı gibi birbiri üstüne gelen ince tabakalardan oluştuğunu kolayca görürsünüz. Bu ince tabakalar kir ve tozu elyafın üstünde halı yüzeyinin yakının da hapseder. Bu nedenle kirler vakumlama işlemi sırasında hızla ve kolayca yok edilebilir.

 

- Yanmaya Dirençlidir : Yüksek nem ve protein içerikli yün ipliği, yün halıya yapısı gereği doğal bir alev almazlık özelliği verir. Yün elyafın alev alması zordur. Buna ek olarak alev kaynağı yok edildiğinde kendiliğinden sönme gibi bir özelliği de vardır.

 

- Antistatiktir : Sentetik malzemelerin kullanıldığı ortamlarda sorun olan statik elektriklenmeye neden olmaz. Yün halı serili olan yerlerde insanlar daha az yorulur.

 

- Sağlıklıdır : Bulunduğu mekanlardaki nemi, çoğaldığında alır, azaldığında geri verir. Böylece, gerek ısı, gerekse nem açısından dengeli ve sağlıklı bir ortam sağlar. Yün halı toksik olmadığı gibi alerjik de değildir. Ayrıca bakteri oluşumuna izin vermeyen yapıdadır.